
Izolacje wdmuchiwane przyjęło się traktować jako poremontową formę termomodernizacji. Nie pociągają one za sobą dużych kosztów materiałowych, ponieważ usunięcie widocznych skutków tak przeprowadzonych prac ociepleniowych sprowadza się do maskowania nawiertów, malowania lub ewentualnego oklejania powierzchni tapetami.
Zastosowanie izolacji wdmuchiwanych
Metodę izolacji wdmuchiwanych wykorzystuje się zdecydowanie najczęściej w przypadku konieczności ocieplenia już zaadaptowanych na potrzeby użytkowe poddaszy. Równie dobrze mogą być one jednak stosowane do ocieplania wewnętrznych powierzchni pionowych lub poziomych, będących ośrodkami utraty energii cieplnej. Zaliczymy do nich sufity, ściany działowe i nośne w części mieszkalnej oraz podpiwniczeniach. Zwłaszcza te ostatnie bywają pod tym względem zaniedbywane, co w dalszej kolejności prowadzi oczywiście do obniżania się temperatury w całym obiekcie.
Aby poprawnie zweryfikować, gdzie ulokowały się tzw. mostki termiczne, fachowcy wyznaczeni do wykonania termomodernizacji winni w pierwszej kolejności przeprowadzić ocenę poszczególnych pomieszczeń metodą termowizji. Każdy inny sposób nie gwarantuje wykluczenia wszystkich miejsc o podwyższonym współczynniku przewodnictwa ciepła i naraża gospodarza na dodatkowe koszty, związane z tzw. docieplaniem na wyczucie.
Polecamy artykuł: Dom ekologiczny: zasady działania
Rodzaje izolacji wdmuchiwanych
Charakterystyka izolacji wdmuchiwanych różni się w zależności od zastosowanego materiału bazowego. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- granulat wełny mineralnej (ewentualnie szklanej) – duży ciężar, niska szczelność, dobre właściwości akustyczne,
- ekofiber – w formie suchej zbliżony parametrami do wełny mineralnej, w formie mokrej zdecydowanie bardziej skuteczny jako termoizolator, ale też znacznie droższy,
- granulat styropianowy – niska trwałość, podatność na ogień, dobre właściwości termoizolacyjne,
- pianka poliuretanowa – najbardziej długowieczna, wydajna i szczelna z całego zestawienia.
Izolacje wdmuchiwane są wprawdzie łatwe w aplikacji, jednak ich usunięcie nie należy już do zadań łatwych. Decydując się więc na taką formę termomodernizacji, warto pokusić się o rozwiązanie, które zagwarantuje skuteczną ochronę przed upływem ciepła w całym okresie eksploatacji obiektu. Najlepszy z możliwych wyborów stanowi tu niewątpliwie pianka PUR, dzięki której koszty wykonania izolacja wdmuchiwanej mają szanse stosunkowo szybko się zwrócić.